هدف بنيادي و ارزشهای سازمانها

 

اكثر شـركتهاي موفق دنيا داراي هدف بنيادي هستند كه برغم دگرگوني و تحول بي پـأيـان استـراتژيها و شيـوه هاي كــاريشان اين هدف بنيادي همواره ثابت مي ماند.

فلسفه و هدف بنيادي سرشت پايدار يك سازمان را بيان ميكند و اين هويت بي پاياني است كه از چرخه زندگي محصول يا بازار، جهش هاي تكنولوژيكي، روشهاي مديريتي و همه رهبران آن، فراتر است. در واقع ديرپاترين و مهمترين سهم كساني كه چشم انداز شركتها را مي سازند، همين فلسفه بنيادي است.

مهمتر از اين كه بدانيم به كجا ميرويم، اينست كه بدانيم كيستيم، زير آنجايي كه ميرويم، با تغيير جهان، تغيير مي يابد، رهبران مي ميرند، محصولات از رواج مي افتند، بازارها دگرگون ميشوند، تكنولوژيهاي نوين پديد مي آيد، اما فلسفه بنيادي يك شركت، به عنوان ابرچشمه الهام و رهنمود پايدار مي ماند.

در سازمان همه چيز غير از هدفهاي بنيادي را ميتوان تغيير داد و اين هدف بنيادي سازمان را در طول زمان، يكپارچه نگه ميدارد و اعضاي سازمان نسبت به داشتن آن به خود مي بالند.

بعد از فلسفه بنيادي، ارزشهاي بنيادين سازمان مطرح ميشود، ارزشهاي بنيادين اصولي هستند كه سازمان وقتي در موقعيتهاي خاص رقابتي قرار ميگيرد همچنان به آنها وفادار خواهد بود و بايدها و نبايدهاي اخلاقي را مشخص ميكند و در مرحله انتخاب چشم انداز، ماموريت و تدوين گزينه هاي استراتژيك سازمان همواره  بعنوان مبنا مورد لحاظ قرار گيرد.

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
hamid

با عرض سلام،ضمن عرض تبریک به خاطر وبلاگ زیبایی که داشتید،اگر مایل به خرید یک قطعه زمین در بهترین جای ایران هستید،به وبلاگ ما نیز سری بزنید: www.NicePlace.Persianblog.com با تشکر . Hpower.